[PORADNIK PRZEDSIĘBIORCY] Rękojmia – reklamacja produktu

🛒 Poznaj zasady Rękojmi 🛍️

Zwroty i reklamacje to część każdego zakupu, również online. Dowiedz się, co warto wiedzieć:

🔍 Rękojmia: To odpowiedzialność sprzedawcy za wadliwy towar. Można reklamować produkt z wadą fizyczną lub prawną.

🤔 Wady fizyczne to niezgodność z umową, a wady prawne związane z prawem osób trzecich.

⏲️ Odpowiedzialność sprzedawcy: Na reklamację wad fizycznych jest 2 lata , a w przypadku nieruchomości aż 5 lat. Dla używanych rzeczy ruchomych okres ten może być skrócony do roku.

📣 Obowiązki sprzedawcy i konsumenta: Sprzedawca ma 14 dni na rozpatrzenie reklamacji, a nowa ustawa nie określa terminu zgłoszenia wady przez konsumenta.

❌ Kiedy sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności? Gdy informuje o wadzie przed umową, gdy rzecz nie spełnia publicznych zapewnień producenta, lub gdy ograniczy odpowiedzialność (nie dotyczy konsumentów).

🔧 Jakie żądania przysługują konsumentowi? Obniżenie ceny, wymiana, naprawa lub zwrot pieniędzy.

⚙️ Demontaż i montaż:
Jeśli produkt wymaga demontażu i ponownego montażu w związku z reklamacją, sprzedawca powinien to zrobić. Jeśli nie, możesz to zrobić na jego koszt i ryzyko.

🤝 Dodatkowe roszczenia: Można żądać naprawienia szkody spowodowanej wadą, w tym kosztów związanych z zakupem i przewozem.

🔍 Rękojmia vs. gwarancja: Rękojmia to prawa ustawowe, gwarancja to dobrowolne zobowiązanie producenta lub sprzedawcy.

Teraz, będąc świadomym praw konsumenta i sprzedawcy rozpatruj reklamacje z większą pewnością!

👓 Dołącz do grona optyków profesjonalistów! 🤓