Właśnie rozpoczął się XXIX Zjazd Delegatów
KRIO. Nasi delegaci stawili się na tym zjeździe, pomimo iż w dniu 31.05.2023 Zarząd Izby podjął decyzję o zawieszeniu Cechu Optyków w Warszawie w prawach członka KRIO na okres 3 miesięcy, o czym poinformował w mediach społecznościowych. Zawieszenie członka zgodnie ze statutem nie ogranicza jednak prawa czynnego udziału w organach, przez które działa izba, dlatego też godnie reprezentujemy naszą organizację.
Podczas spotkania planowane są zmiany statutowe, które mają na celu ograniczyć wpływ największej organizacji cechowej w Polsce na działalność Izby.
Podejmowane w ostatnim czasie działania przez Izbę zmierzają do narzucenia zrzeszonym w niej Cechom określonego sposobu działania i własnej wizji interesów rzekomo reprezentowanego środowiska, co w sposób oczywisty narusza niezależność Cechu jako organizacji samorządu gospodarczego oraz stanowi zaprzeczenie idei samorządności.
Zgodnie bowiem z art. 6 ustawy o stowarzyszeniach „Tworzenie stowarzyszeń przyjmujących zasadę bezwzględnego posłuszeństwa ich członków wobec władz stowarzyszenia jest zakazane”.
Proponowane zmiany do Statutu Izby rodzą uzasadnione obawy, co do sprzeczności takiego działania z regulacjami prawnymi rangi ustawowej oraz zmierzają do ukształtowania zasad funkcjonowania Izby w taki sposób, że nie będzie ona reprezentantem zrzeszonych w niej członków, a to członkowie mają być bezwzględnie podporządkowani Organom Izby.
Kierunek działania Zarządu Izby i planowane zmiany w statucie prowadzą w istocie do powstania takiego stosunku zależności w ramach Izby jaki w świetle ustawy jest zakazany poważnie naruszając praworządność, autonomię i zasady demokracji.
Stanowi to nie tylko naruszenie zasad niezależności poszczególnych organizacji samorządu zawodowego optyków, ale wręcz wprost wskazuje na podejmowane działania przez Zarząd KRIO jako uzurpowanie sobie jedynego słusznego prawa do wyrażania „interesu branży optycznej”.