[PORADNIK PRZEDSIĘBIORCY] Podpis kwalifikowany – co to właściwie jest?

Podpis kwalifikowany

👉 Ostatnio dość często napotykamy się na podpis kwalifikowany. Wiecie co to?

ℹ️ Podpis kwalifikowany to elektroniczny podpis składany online, który ma taką samą moc prawną jak podpis offline, własnoręczny i tradycyjny.
❔ Co może?
‣ może trochę więcej niż profil zaufany, bo z jego wykorzystaniem można podpisywać umowy na odległość,
‣ można dzięki niemu składać e-deklarację do ZUSu,
‣ może poświadczać e-deklaracje podatkowe,
‣ można nim podpisać faktury,
‣ można z nim składać oferty przetargowe,
‣ a oprócz tego ważny jest w sądach, GIODO, CEIDG, KRS, rzędach administracji publicznej oraz urzędach patentowych.

✅ Może być tak, że niedługo podpis kwalifikowany będzie niezbędny do załatwienia wielu spraw w urzędach i innych instytucjach.
➡️ Jest kilka zweryfikowanych firm, u których można nabyć podpis kwalifikowany z certyfikatem. Ich lista jest łatwo dostępna na stronach biznes.gov.pl.

🙋‍♀️ Czy mamy tu już kogoś kto korzysta z podpisu kwalifikowanego i może się podzielić opinią?

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „CECHOPTYKÓW CECH OPTYKÓW w WARSZAWIE Elektroniczny podpis kwalifikowany”