[PORADNIK PRZEDSIĘBIORCY] Urlop okolicznościowy – co warto wiedzieć?

Urlop okolicznościowy - co warto wiedzieć?

😇 Każdemu należy się czas na urlop wypoczynkowy, ale w najważniejszych wydarzeniach należy się również urlop okolicznościowy.

ℹ️ Urlop okolicznościowy to dni, które nie wliczają się w liczbę dni urlopu wypoczynkowego oraz nie przechodzą na kolejny rok. Są to pełnopłatne dni wolne z wyjątkowej okazji, która musi być potwierdzona odpowiednią dokumentacją. Pracodawca musi zostać poinformowany o skorzystaniu z urlopu okolicznościowego z wyprzedzeniem lub w przypadku nagłego zdarzenia najpóźniej drugiego dnia nieobecności.
🤭 Choć nie zawsze musi być on związany z przyjemnymi wydarzeniami w naszym życiu, to należy się on, gdy:
‣ urodzi się nam dziecko,
‣ bierzemy ślub,
‣ umrze bliska rodzina.

👶 Gdy w grę wchodzą narodziny dziecka, pracownikowi należą się dwa dni płatnego urlopu okolicznościowego.
👰 🤵 Ślub rozpatrywany jest dwojako – gdy ślub bierze pracownik, należy mu się dwa dni urlopu okolicznościowego, a gdy ślub bierze dziecko pracownika to jeden dzień.
🕯 Z powodu śmierci najbliższej rodziny (małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma czy macochy) należą się dwa dni, a dalszej (siostry, brata, teściowej, teścia, babci i dziadka) jeden dzień urlopu.

➡️ Jest jeszcze jeden aspekt urlopu okolicznościowego dotyczący dzieci poniżej 14 rż. – rodzicom należą się dwa dni urlopu w ramach opieki nad dzieckiem, o czym muszą wcześniej poinformować pracodawcę, jednak nie wymaga to przedstawiania żadnej dodatkowej dokumentacji.
❕ Gdy urlop okolicznościowy zostanie wykorzystany na wydarzenie, które się nie odbędzie to pracownik powinien wypisać wniosek o urlop wypoczynkowy, jeśli tego nie zrobi nie zachowa prawa do wynagrodzenia za ten czas. Natomiast kiedy wydarzenie uprawniające do wykorzystania urlopu okolicznościowego wypadnie w trakcie urlopu wypoczynkowego – nie należy się dodatkowe wynagrodzenie ani możliwość przedłużenia urlopu wypoczynkowego.

🤔 Może i rzadko wykorzystywany jest urlop okolicznościowy, ale warto pamiętać, że istnieje i jak można z niego korzystać.

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „CECH OPTYKÓW w WARSZAWIE Urlop okolicznościowy”