Stanowisko Konsultanta Krajowego ds. okulistyki w sprawie prowadzenia działalności przez specjalistów optometrii w związku z epidemią SARS-CoV-2.

 

 

Stanowisko ma na celu regulację wykonywanych świadczeń przez wszystkie podmioty świadczące usługi z zakresu optometrii.

Ze względu na dynamiczny charakter trwającej epidemii mogą one ulegać zmianie w zależności od zaistniałej sytuacji.

Stanowisko nie zdejmuje indywidualnej odpowiedzialności optometrysty z racji wykonywania zawodu i obecnych obowiązków związanych z wprowadzeniem stanu epidemii ogłoszonego na podstawie USTAWY z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Stosowanie się do zaleceń nie gwarantuje uniknięcia zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Stanowisko ma charakter przypominający optometrystom najważniejszych zasad postępowania w trakcie epidemii uwzględniających specyfikę specjalizacji.

Organizacja pracy
1. Wszystkie wizyty planowe w miarę możliwości powinny zostać odwołane, szczególnie w przypadku pacjentów w wieku powyżej 60 lat. Jednocześnie należy utrzymać gotowość placówek do świadczenia usług w trybie pilnym.
2. W trakcie wizyty pacjentowi może towarzyszyć najwyżej 1 osoba (opiekun/ małżonek/ rodzic)
3. Organizując pracę należy stosować wielopoziomowy system kwalifikacji pacjentów oparty o wywiad epidemiologiczny w celu wykluczenia osób z grupy wysokiego ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 (telefonicznie, przy wejściu do budynku, na poziomie rejestracji i w gabinecie). Stosowany system zależy od organizacji pracy w danej placówce medycznej (do wykorzystania załączona ankieta).
Po wejściu do budynku placówki, każdy pacjent musi zdezynfekować ręce. W miarę możliwości należy zmierzyć temperaturę ciała metodą bezdotykową. Jeżeli pacjent ma temperaturę równą lub wyższą niż 38° C z objawami lub bez objawów z dolnych dróg oddechowych to wizytę należy odroczyć i skierować pacjenta do dalszej diagnostyki zgodnie z procedurami.
4. Nie wykonywać badań diagnostycznych w trakcie których dochodzi do wytworzenia areozolu lub bezpośredniego kontaktu z powierzchnią oka-pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą air-puff.


Zasady higieny osobistej
1. Proszę myć ręce przed i po każdym kontakcie z pacjentem.
2. Nie dotykać nosa lub twarzy rękami.
3. Należy używać rękawiczek jednorazowych do otwierania drzwi, używania lampy szczelinowej itp. Rękawiczki jednorazowe należy wyrzucić po każdym użyciu.
4. Należy dezynfekować klamki i powierzchnie dotykowe środkiem dezynfekującym.
5. Specjalista optometrii i pacjent nie powinni mówić podczas badania w lampie szczelinowej. (pomimo czyszczenia osłon po każdym pacjencie).
6. Wizyta nie powinna trwać dłużej niż 15 minut, a wywiad w trakcie wizyty powinien odbywać się w odległości do pacjenta nie mniejszej niż 1,5 m.
7. Badanie pacjenta w lampie szczelinowej powinno trwać jak najkrócej.
8. Należy zwrócić uwagę na dezynfekcję przyborów do pisania, klawiatury i innych akcesoriów z którymi miał kontakt lekarz lub pacjent.
Dezynfekcja i jej zakres powinna odbywać się zgodnie z procedurami opisanymi w danej placówce.


Środki ochrony osobistej
1.Fartuch jednorazowy
2. Rękawice ochronne
2. Maska chirurgiczna, maska FFP2 i FFP3
3. Przyłbice ochronne, gogle, okulary ochronne
Stosowanie środków ochronnych osobistej należy uzależnić od stopnia zagrożenia:
a) duże zagrożenie -pacjent podejrzany, pilny z kontaktem z powierzchnią oka – środki ochrony osobistej 1,2,3,4, – najlepiej jednak by pacjent był odesłany do diagnostyki;
b) małe zagrożenie wizyta pilna bez kontaktu z powierzchnią oka -środki z grupy 2 oraz 3.


Przypadki pilne
1. Konieczność doboru okularów (odstawienie soczewek nagałkowych, brak korekcji w wadach wzroku utrudniających samodzielne funkcjonowanie, uszkodzenie dotychczas stosowanych okularów)
2. Konieczność doboru soczewek kontaktowych w schorzeniach wymagających pilnej korekcji (różnowzroczność, wysoka krótkowzroczność, bezsoczewkowość, niezborność nieregularna, po przeszczepach rogówki) oraz we wskazaniach terapeutycznych


W sprawach wymagających interwencji proszę kontaktować się z odpowiednim Konsultantem wojewódzkim lub Konsultantem krajowym ds. okulistyki
Zgodnie z pismem znak KNN.07.35.2020.AGR Sekretarza Stanu Pani Józefy Szczurek-Żelazko z dnia 20 marca 2020 r dotyczącego trybu wydawania rekomendacji przez Konsultantów krajowych ds. okulistyki w czasie epidemii SARS-CoV-2 wytyczne zostały zaakceptowane przez:

Ministerstwo Zdrowia reprezentowane przez Panią Dyrektor Małgorzatę Zadorożną Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa


Wytyczne zostały wydane na wniosek Ministerstwa Zdrowia zgodnie z pismem znak ZPR.643.13.2020.AB podpisanym przez Panią Dyrektor Justynę Mieszalską.

 

Konsultant krajowy ds. okulistyki
prof. dr hab. n. med. Marek Rękas

 

          Warszawa, dn. 06.04.2020 r