Cech Optyków w Warszawie

Profesjonaliści

Artykuły

Zapraszamy Państwa na kurs refrakcji pierwszego stopnia, który rozpocznie się w przyszlym roku, w kwietniu. Szkolenie organizowane jest przez Cech Optyków w Warszawie, pod patronatem Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. Proponujemy Państwu, w ramach kursu, cykl zajęć obejmujących wiadomości teoretyczne jak również ćwiczenia praktyczne z zakresu podstaw refrakcji /łącznie 36 godzin/. Zajęcia praktyczne odbywają się z wykorzystaniem m.in. foroptera, lampy szczelinowej oraz kasety okulistycznej. Wykłady, jak również ćwiczenia prowadzone są przez dr. n. med. Andrzeja Styszyńskiego, w soboty lub w niedziele w zależności od grupy, raz w miesiącu w siedzibie KRIO przy ul. Przy Agorze 28 w Warszawie.

PROGRAM KURSU REFRAKCJI I stopnia

1. Podstawy optyki geometrycznej.

2. Układ wzrokowy.

3. Układ optyczny oka (punkt daleki, punkt bliski, refrakcja, amplituda akomodacji).

4. Krótkowzroczność i zasady jej korekcji.

5. Nadwzroczność i zasady jej korekcji.

6. Astygmatyzm i zasady jego korekcji.

7. Ostrość wzroku i sposoby jej badania.

8. Subiektywne (podmiotowe) metody określania refrakcji:

- metoda Dondersa,

- test czerwono-zielony

- określenie astygmatyzmu z użyciem figury promienistej,

- określenie astygmatyzmu za pomocą skrzyżowanego cylindra.

9. Obiektywne (przedmiotowe) metody określania refrakcji:

- skiaskopia,

- oftalmometr,

- refraktometr,

- autorefraktometr.

10. Badanie i korekcje prezbiopii.

11. Pryzmaty i ich zastosowanie. Pryzmatyczne działanie soczewek sferycznych.

12. Widzenie obuoczne (ortoforia, heteroforia, zez towarzyszący, zez porażenny).

13. Zależność między akomodacją a konwergencją.

14. Badanie refrakcji oraz ustalanie odpowiedniej korekcji obuocznej za pomocą foropteru.

15. Badanie refrakcji osób słabo widzących.

Zgłoszenia na kursy przyjmuje telefonicznie lub pocztą elektroniczną Biuro Cechu - tel. 22 635 78 67, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-13:00, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..