Już niebawem przybędzie nam nowe grono absolwentów.
A okres letni to idealny czas na zatrudnianie na praktyki absolwenckie.
Dlatego postanowiliśmy przybliżyć odrobinę temat.
Praktyka absolwencka nie dotyczy jedynie studentów. Na praktykę może zostać zatrudniona osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową i nie przekroczyła 30 rż. w dniu rozpoczęcia praktyki.
Maksymalny czas trwania praktyki absolwenckiej to 3 miesiące.
Jakie dane są potrzebne do sporządzenia umowy?
‣ dane praktykanta oraz firmy przyjmującej na praktykę,
‣ rodzaj pracy, w ramach której praktykant ma uzyskiwać doświadczenie i nabywać umiejętności praktyczne,
‣ okres odbywania praktyki,
‣ tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki,
‣ wysokość świadczenia pieniężnego, jeżeli praktyka ma charakter odpłatny.
Wynagrodzenie praktykanta jest zwolnione ze składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a jeśli praktykant nie ukończył 26 rż to nie obowiązuje go również podatek dochodowy.
Czas pracy praktykanta nie może przekroczyć 8 godzin dziennie i nie więcej niż 40 w tygodniu z 11-godzinnym odpoczynkiem, a jeśli pracuje więcej niż 6 godzin dziennie, przysługuje mu 15 minut przerwy.
Wypowiedzenie umowy o nieodpłatne praktyki nabiera mocy w dniu wręczenia pisma, a jeśli praktyka jest odpłatna okres wypowiedzenia wynosi 7 dni.
Obowiązki podmiotu zatrudniającego na praktykę to:
‣ zapewnić praktykantowi bezpieczne i higieniczne warunki odbywania praktyki, w tym odpowiednie środki ochrony indywidualnej.
‣ po zakończeniu umowy, na wniosek praktykanta podmiot przyjmujący na praktykę ma obowiązek wydania zaświadczenia o rodzaju wykonywanej pracy oraz umiejętnościach zdobytych w trakcie odbywania praktyk.
Zatrudniacie w swoich salonach absolwentów?