[PORADNIK PRZEDSIĘBIORCY] Samochód w leasingu w Polskim Ładzie

Samochód w leasingu w Polskim Ładzie

Samochód w leasingu w Polskim Ładzie

‼️ Kolejny bardzo ważny temat z punktu widzenia wchodzących w życie przepisów Polskiego Ładu w 2022 r. ‼️

🚗 Zmieniają się przepisy dotyczące leasingowanych samochodów: zasady szacowania wartości samochodu do ustalenia VATu w przypadku wykupu do majątku osobistego czy też czas, po którym można sprzedać samochód bez ponoszenia kosztu podatku dochodowego.

➊ Zacznijmy od zasad naliczania VATu: nie będzie on wyliczany na podstawie ostatniej raty, a realnej wartości pojazdu. Także należy się spodziewać dużo większych sum do zapłaty.
➋ Do tej pory po upływie 6 miesięcy od wykupu samochodu leasingowanego na firmę do majątku osobistego można było go sprzedać bez odprowadzania podatku dochodowego. W tym momencie przepisy wydłużają ten czas do 5 lat liczonych od roku opłacenia ostatniej raty leasingu.
Wszystko sprowadzić ma się jednak do prostej kwestii – zaprzestania przez przedsiębiorców wyprowadzania samochodów poleasingowych z firm.

✅ Minister Finansów „zadbał” o przedsiębiorców, którzy już korzystają z leasingu i powiedział, że do 31 grudnia mają prawo skorzystać z dotychczasowych przepisów – wykupić samochód do majątku osobistego oraz sprzedać go w ciągu 6 miesięcy bez konieczności zapłacenia podatku dochodowego.

❔ Można obejść nowe przepisy?
‣ Istnieje możliwość obejścia przepisów poprzez darowiznę dla grupy 0, czyli dla małżonka, dzieci, wnuków, rodzeństwa, ojczyma lub macochy oraz pasierba lub pasierbicy. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby zgłosić to do urzędu odpowiednim wnioskiem w ciągu 6 miesięcy od przekazania darowizny.

ℹ️ Dużo informacji, ale za to bardzo cennych i wartych przeanalizowania. Do 31 grudnia jeszcze masz czas nim wejdą nowe przepisy.

 

Może być zdjęciem przedstawiającym samochód i tekst „W WARSZAWIE CECH CECHOPTYKÓW OPTYKÓW Polski Ład a samochód w leasingu”