Z tym trzeba walczyć!
Każdego z nas może dopaść choroba cywilizacyjna jaką jest wypalenie zawodowe. Nie jest to ani przyjemne ani łatwe. Często nawet jest problem z przeciwdziałaniem.
Od 1 stycznia 2022 r. wypalenie zawodowe będzie powodem, w związku z którym można otrzymać zwolenienie chorobowe. Tak samo jak przy depresji, chory będzie mógł opuszczać dom i wykonywać różne czynności codzienne. Będzie również traktowane w przypadku wynagrodzenia – osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim z powodu wypalenia zawodowego otrzyma 80% swojej pensji.
Nie są to jeszcze ostateczne zmiany, ponieważ wszystko będzie zależało od końcowych postanowień przepisów, które ustanowi polski rząd.
Jak można zapobiegać wypaleniu zawodowemu?
‣ Pamiętaj, że czas wolny od pracy jest czasem wolnym od pracy. To czas na to, aby skupić się na czymś innym, na życiu prywatnym, na hobby czy czymkolwiek innym. Nie zawracaj głowy w sprawach, które mogą poczekać, kiedy Twój pracownik odpoczywa. I pamiętaj, aby zachować równowagę, Ty też zacznij tak robić w swoim czasie wolnym.
‣ Ustalanie priorytetów i deadline’ów sprawi, że nie uzbiera się mnóstwo rzeczy do zrobienia natychmiast albo, co gorsza, na wczoraj. Ułożenie czasu pracy zmniejszy stres – Twój i Twojego pracownika.
‣ Może nie każdemu pracownikowi zależy na rozwoju w miejscu pracy, ale są tacy, którym tego potrzeba. Możliwość rozwoju na danym stanowisku lub nawet awansu zawodowego motywuje do pracy i ciągłego podnoszenia kwalifikacji. Stanie w miejscu nudzi, a tu możliwości potrafią być bardzo ciekawą alternatywą.
Szukaj takich pomysłów i możliwości zapobiegania wypaleniu zawodowemu, które podpasują Tobie, Twoim pracownikom i Twojemu biznesowi!