[PORADNIK PRZEDSIĘBIORCY] Informacje o szczepieniach pracownika

Informacje o szczepieniach pracownika

Informacje o szczepieniach pracownika

❔ Czy pracodawca może wymagać od pracownika informacji o szczepieniu?
🦠 Koronawirus nie odpuścił jeszcze całkowicie, wszyscy przewidywali czwartą falę przełomem września i października. Choć część społeczeństwa jest już zaszczepiona, to nadal nie wiemy, czego możemy się spodziewać.
👓 Część z nas zaszczepiła się w grupie 0, ale nie wszyscy skorzystali z tej okazji. Jednak czy masz prawo, jako pracodawca, wymagać informacji o tym, czy Twój pracownik jest zaszczepiony?
❌ Prosta i krótka odpowiedź: nie. Na dzień dzisiejszy brakuje jakiejkolwiek podstawy prawnej do tego, aby pracownik musiał odpowiedzieć na to pytanie.
➡️ Dane o stanie zdrowia pracownika są chronione przez przepisy RODO chronione w sposób szczególny. Jest jeden zapis, który mógłby zobligować pracownika do odpowiedzi. Mówi on o „ważnym interesie publicznym”, jednak bez podstaw prawnych, na które można się powołać, nie można zmusić pracownika do wyjawienia czy się zaszczepił czy też nie.
🤔 Z jednej strony jest prawo pracownika do ochrony wrażliwych danych, a z drugiej bezpieczeństwo miejsca pracy.
✔️ Nie jest to łatwy temat, jednak każdy chce przetrwać ten ciężki czas. Dbając o siebie, dbamy również o innych. Dlatego informujemy Was o najważniejszych rzeczach na bieżąco!
Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „CECHOPTYKÓW OPTYKÓW w WARSZAWIE Szczepienia”