Dnia 23 września 2020 roku w sali im. Jana Kilińskiego należącej do Związku Rzemiosła Polskiego, a mieszczącej się w Warszawie przy ul. Miodowej 14 odbyło się Walne Zgromadzenie członków Cechu Optyków w Warszawie.
Zebranie zostało otworzone przez Starszą Cechu Panią Małgorzatę Leszczyńską, która na wstępie poinformowała zgromadzonych o zasadach i wymogach bezpieczeństwa przewidzianych w przepisach Ministerstwa Zdrowia dla takich spotkań dotyczących COVID-19. Aktualna sytuacja spowodowana pandemią wymusiła przygotowanie zmian w statucie tak, aby pojawiły się w nim na stałe zapisy dotyczące różnych form przeprowadzenia zebrań. Po konsultacji z kancelarią prawną zostały one opracowane i przedstawione wszystkim członkom cechu w zawiadomieniu o Walnym Zgromadzeniu.
Przewodniczącym Walnego Zgromadzenie został Jerzy Wysocki, zastępcą Arkadiusz Bellitzay, a sekretarzem Zbigniew Gajewski. Przyjęto porządek obrad i wybrano członków komisji Uchwał i Wniosków oraz Skrutacyjnej. Uczestnikom przedstawiono wszystkie sprawozdania organów statutowych cechu. Po krótkiej dyskusji przyjęte zostały jednogłośnie, poparto zaproponowane zmiany statutowe i udzielono absolutorium Zarządowi.
Uczestnicy walnego zgromadzenia podkreślali właściwą pracę Zarządu, a w szczególności aktywizację członków cechu poprzez stworzenie grupy zamkniętej na FB oraz organizację spotkań, szkoleń, kursów, etc. Mówili również o bardzo dobrej i transparentnej komunikacji pomiędzy zarządem a optykami z wykorzystaniem nowoczesnych środków komunikacji. Zwracali uwagę, iż dzięki bieżącej informacji mają wiedzę o aktualnej działalności i mogą reagować przedstawiając własne opinie, pomysły czy sugestie, które są brane pod uwagę przy podejmowaniu ważnych decyzji. Zwrócono uwagę na to, iż Cech Optyków w Warszawie pozyskuje nowych członków mimo tak trudnej sytuacji na rynku optycznym i podziękowano Starszej Cechu Małgorzacie Leszczyńskiej za skuteczne działanie. W wolnych wnioskach wrócono do tematu budżetu, który w obecnej sytuacji jest niewystarczający i zaproponowano kilka pomysłów, które zdaniem członków mogą rozwiązać tę sytuację (ograniczenie stałych wydatków, zwiększenie ilości członków cechu, podniesienie składek, organizacja targów branżowych, uczestnictwo w cyfrowym życiu innych firm, organizacja płatnych kursów etc.). W tym miejscu rozgorzała dyskusja nad zasadnością przynależności do Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej gdyż optycy nie widzą żadnej wartości dodanej z działalności tej organizacji na rzecz cechów i nich samych. Starsza Cechu Małgorzata Leszczyńska przerwała tę dyskusję gdyż w obecnej sytuacji jest ona bezprzedmiotowa. Przewodniczący Jerzy Wysocki zakończył oficjalną część obrad dziękując za przybycie oraz aktywne uczestnictwo w obradach. Uczestnicy przenieśli się do kuluarów kontynuując rozpoczęte w trakcie obrad rozmowy.
Podsumowanie:
Zapraszamy do grona optyków profesjonalistów!
Cech Optyków w Warszawie ul. Piekarska 6/5 00-264 Warszawa tel. 22 635 78 67