Warszawa 23 marca 2020 r.

L.dz. 11/2020

Premier

Mateusz Morawiecki
al. Ujazdowskie 1/3

00-583 Warszawa

 

Apelujemy o zmianę rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020r.

 

W dniu 20 marca 2020 roku ogłosił Pan stan epidemii i od tego momentu obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia.

W rozdziale 4, w punkcie 2 czytamy:

W okresie od dnia 21 marca 2020 r. do odwołania w obiektach handlowych o powierzchni powyżej 2000 m/2 ustanawia się czasowe ograniczenie:

  1. handlu detalicznego najemcom powierzchni handlowej, z wyłączeniem najemców, których przeważająca działalność polega na sprzedaży:

f) wyrobów medycznych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 20 maja 2010 r.

o wyrobach medycznych(Dz. U. z 2020 r. poz. 186).

Przedstawiony fragment dotyczy sprzedaży wyrobów medycznych w tym okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych. Z zapisów rozporządzenia wynika, iż salony optyczne powinny być otwarte.

Nasza praca polega na dopasowaniu okularów do warunków anatomicznych klienta, badaniu wzroku za pomocą przyrządów optycznych, wykonywaniu pomiarów niezbędnych do zamówienia dopasowanego rozwiązania optycznego. Wszystkie te czynności wymagają pracy w odległościach intymnych, z koniecznością dotykania twarzy, a w szczególności okolic oczu, uszu i nosa.

Panie Premierze, jest Pan użytkownikiem okularów korekcyjnych z soczewkami progresywnymi i aby je zakupić przeszedł Pan szereg specjalistycznych badań, aby otrzymać odpowiedni wyrób medyczny, jakim są okulary. Czy w obecnej sytuacji, będąc świadomy zagrożenia i znając zasady przeciwdziałania zarażeniom, zdecydowałby się Pan na odwiedzenie salonu optycznego w celu zakupu okularów? Czy naraziłby Pan siebie i obsługującą Pana osobę na bezpośredni kontakt?

Właśnie dlatego stanowczo protestujemy! Tym rozporządzeniem zmuszono nas do wykonywania swoich obowiązków mimo ewidentnych przeciwwskazań (bezpośredni kontakt). Oczekujemy dostosowania niniejszych przepisów do potrzeb środowiska optycznego.

Z rekomendacji Cechu Optyków w Warszawie większość indywidualnych salonów zostało zamkniętych, przyłączając się do akcji #zostanwdomu. Naszym celem jest troska o zdrowie i życie personelu, ich bliskich oraz klientów. Okulary korekcyjne, okulary przeciwsłoneczne, soczewki kontaktowe, akcesoria optyczne nie są produktem pierwszej potrzeby. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, nie pozostawiamy ich bez opieki. Wiele salonów uruchomiło dyżury telefoniczne, udzielając w ten sposób porad, a w szczególnych przypadkach realizując potrzeby klientów. Nie ma więc konieczności otwierania salonów optycznych. Co więcej, zdarza się, iż pracownicy odmawiają podjęcia obowiązków służbowych z obawy o własne bezpieczeństwo.

Kto weźmie odpowiedzialność za zwiększone ryzyko zarażenia przez pracujący personel?

Istotnym problemem dla właścicieli salonów optycznych są też opłaty z tytułu użytkowania powierzchni w galeriach handlowych. Składają się one z trzech elementów: opłaty za najem, eksploatację i część marketingową. Brak zakazu dotyczącego pracy salonów optycznych w rozporządzeniu może skutkować brakiem możliwości pokrycia zobowiązań w stosunku do właścicieli galerii handlowych, a w skrajnych przypadkach ich bankructwem. W interesie Państwa jest dbanie o przedsiębiorców w tej trudnej sytuacji i umożliwienie im powrotu do normalnego systemu pracy po ustaniu pandemii.

Uważamy, że zdrowie i życie nasze i naszych bliskich oraz zapewnienie bezpieczeństwa osób odwiedzających salony optyczne jest naszym priorytetem.

W imieniu Zarządu

Cechu Optyków w Warszawie

Starszy Cechu

Małgorzata Leszczyńska